Czemu “piszemy” ikony? Ponieważ je odczytujemy, kiedy je oglądamy. Jeżeli znamy symbolikę kolorów, gestów, postaci – wystarczy spojrzeć, aby zrozumieć. Ikona jak okno, które otwiera się na świat duchowy. Pisanie ikon służy pogłębianiu duchowości i spotkaniu z nią w ciszy. Główną techniką ikony jest tempera jajeczna na desce. Często ikona jest zdobiona prawdziwym złotem, symbolizującym boskie Światło. Pozłotnictwo to mój szczególny obszar eksperymentów w dziedzinie technik pozłotniczych i wzorów.

 

Zapraszam do obejrzenia Galerii Ikon

Wiele z tych ikon jest wiernymi kopiami, niektóre są napisane zupełnie od początku. Poszerzam horyzonty, które nakreśla ortodoksja. Robię to w zakresie przekładania obrazu sakralnego na technikę ikony, która wg. mnie nie przynależy tylko do prawosławia (chociażby ikona Matki Bożej Częstochowskiej). Eksperymentuję w technikach pozłotniczych. Zainteresowanych odsyłam do mojego bloga, który można znaleźć w podstronie Kontakt. Przypominam też, że również ikony, zwłaszcza te pisane od początku podlegają prawom autorskim.

Ikony o rozległej tematyce, przeważnie w formacie zbliżonym do 20 x 30 cm, z użyciem różnych technik pozłotniczych. Do pozłacania wykorzystuję głównie złoto typu Rosenoble lub czyste 24 K, oraz grube rosyjskie złoto tzw. dukatowe, we fragmentach wymagających szlifowania agatami polerskimi. Złoto czasami kładę na relief gipsowy wykonywany wg. własnej techniki. 

Cykl ikon Matki Bożej Kapłańskiej, wykonanych od szkicu, na podstawie fragmentu z „Dzienniczka” Faustyny Kowalskiej –

„Widzenie Matki Bożej. W jasności wielkiej ujrzałam Matkę Bożą w białej sukni, przepasaną złotym pasem, a drobne gwiazdki także złote były po całej szacie i rękawy na trójkąt wyłożone złotem. Płaszcz miała szafirowy, lekko zarzucony, na głowie miała lekko zarzucony przezroczysty welon, włosy rozpuszczone, ślicznie ułożone i korona ze złota, która miała w zakończeniach krzyżyki. Na lewym ręku trzymała Dziecię Jezus. Takiej Matki Bożej jeszcze nie widziałam. Wtem spojrzała na mnie łaskawie i rzekła: Jestem Matką Boską Kapłańską. Wtem Jezusa spuściła z ręki na ziemię, a prawą rękę podniosła w niebo i rzekła: Boże, błogosław Polsce, błogosław kapłanom. I znów rzekła do mnie: Powiedz to, coś widziała kapłanom.”

 

Ikona Świętej Rodziny patronuje Domowemu Kościołowi. Symbolizuje zjednoczenie, zarówno rodziny chrześcijańskiej jak i wspólnoty Kościoła pod opieką Boga. Centrum obrazu stanowi Chrystus. W ikonie widzimy powtarzające się po trzykroć osoby, nimby i dłonie. Ikonę tą pisałam wielokrotnie, jest ona często stosownym prezentem ślubnym i życzeniem opieki Bożej dla młodej pary na nową drogę życia.

Ikony inspirowane obrazami sakralnymi, wpisanymi w formę tradycyjnej oprawy ikonicznej

 

Enkaustyka – jedna z najstarszych technik malarskich. Wosk nanoszono na zimno lub na gorąco. Ta ikona jest kopią z postarzeniami ikony powstałej około IV w n.e. Wykonana techniką nanoszenia wosku na zimno. Pszczeli wosk punicki rozpuszczony w żywicy i oleju jest spoiwem nanoszonych na deskę pigmentów

Ikony